Telewizory 4K – innowacja w oglądaniu
Pierwszy miesiąc wakacji był okresem wielkich promocji telewizorów, które w ekspresowym tempie, głównie dzięki trwającym Mistrzostwom Świata w Brazylii, znajdowały nabywców. Nowy sprzęt, nowa jakość, nowa technologia. A nowa technologia nosi teraz imię ,,4K''
Czym jest 4K?
|
4K to angielski skrót oznaczający ,,4 tysiące''. Właśnie tyle pikseli znajduje się w poziomym obrazie w telewizorach o tym formacie. Dla porównania, obraz Full HD, obsługuje 1080 pikseli, więc czterokrotnie mniej niż 4K. Zwielokrotnienie ich liczby sprawia, że obraz jest o wiele bardziej szczegółowy, co jest rozumiane przez wyrazisty i lepszy.
Atuty 4K
Bardziej realistyczny obraz, w związku z większą ilością detali.
Większe nagromadzenie pikseli powoduje, że są one dużo mniejsze, co pozwala widzom na oglądanie swoich ulubionych filmów, seriali bądź programów ze znacznie bliższej odległości, nie dostrzegając przy tym pojedynczych pikseli. Oznacza to mniej więcej tyle, że w mniejszych pomieszczeniach można umieścić dużo większy telewizor niż dotychczas, a ostrość wyświetlanego przekazu będzie przynajmniej równie wysoka, a w rzeczywistości wyższa.
Optymalna jakość zdjęć – aparaty cyfrowe o matrycy 8 megapikseli robią zdjęcia o rozdzielczości.. 4K. Tak więc telewizor o tej rozdzielczości wyświetli je w pełnej krasie, w jakiej zostały uchwycone.
Odbiorniki posiadającą tą technologię będą polaryzować obraz 3D. Dzięki temu, użytkownicy korzystać będą z tanich i prostych okularów polaryzacyjnych w miejsce drogich migawkowych.
Nowy wymiar gier – twórcy Sony Playstation już zapowiedzieli wydawanie gier obsługujących format 4K. Daje to wielkie pole do popisu twórcą wirtualnej rozrywki, jak i konstruktorom kart graficznych.
Problemy związane z 4K
Jak każda najnowsza technologia, również wielkoformatowe odbiorniki 4K napotykają na swej drodze szereg utrudnień, które są stopniowo eliminowane.
Jednym z nich jest brak telewizji obsługującej ten format. Chociaż już podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie brytyjska stacja BBC oraz Japońska NHK transmitowała zmagania sportowców na wielkich telebimach właśnie posługując się tą technologią. Mało tego, mecz finałowy tegorocznych Mistrzostw Świata został w Japonii transmitowany przez kanał satelitarny 4K TV, którego otwarcie przyspieszył właśnie mundial w Brazylii. Jak więc widać, technologia ta zastraszająco szybko się rozwija.
Kolejnym aspektem, nad którym pracuje wielu specjalistów, to poszerzenie bazy filmów, które będzie można podziwiać w formacie 4K. Już teraz można bez kłopotu oglądnąć takie ekranizację jak ,,The Amazing Spiderman'' lub ,,Hobbit'', a będzie im podobnych coraz więcej.
Kolejną bolączką jest zbyt mała pojemność płyt blu-ray. Mają one pojemność 50 gigabajtów, a żeby zapisać na nośniku wielkoformatowy film Ultra HD potrzeba kilkuset gigabajtów wolnej przestrzeni. Alternatywą stają się dyski przenośne i pamięć flash, a w chwili obecnej firma Verbatim wypuściła już na rynek płyty o pojemnośći 500 gigabajtów, czyli powoli problem zostaje zażegnany.
Podobnie jak w przypadku nośników optycznych, również internetowe łącza szerokopasowe nie radzą sobie jak na razie z ogromnym transferem danych, jaki potrzebny jest do przesyłu internetowego transmisji Ultra HD. Aczkolwiek start pierwszych satelitarnych telewizji, przyspieszony o kilka lat, niż początkowo zakładano nakazuje przypuszczać, iż świat internetu już niebawem zostanie zaszczycony stałą obecnością 4K.
Jeśli jeszcze nie opuściła Cię sportowa ,,gorączka'', zapraszam tutaj:
Nadesłał:
Zubol
|