OSTATNIE SPOTKANIE ANTIDOPING GREEN SEAL W MADRYCIE
Zakończyliśmy dwuletnie działania edukacyjno-promujące w projekcie Antidoping Green Seal. W dniach 11-13.12.2019 r. partnerzy projektu, na zaproszenie lidera Agencia Española de Protección de la Salud en el Deporte, spotkali się w Madrycie w celu zaprezentowania przeprowadzonych działań.
Każdy z partnerów przedstawił zakres wypracowanych zadań i innowacyjnych wdrożeń oraz praktyk w różnych obszarach związanych ze sportem i aktywnością fizyczną.
Projekt miał na celu podniesienie świadomości na temat problemu dopingu wśród młodzieży w środowisku rekreacyjnym, szkodliwych skutków dopingu i korzyści, które zapewniają uprawianie sportu rekreacyjnego.
Współpraca partnerska opierała się na celach:
1. zwalczaniu dopingu na poziomie lokalnym, zwłaszcza w środowiskach rekreacyjnych, takich jak sport amatorski i fitness;
2. wspieraniu zapobiegania i zwiększaniu świadomość wśród zainteresowanych stron zaangażowanych w walkę z ustawianiem meczów;
3. wspieranie profilaktyki, edukacji i innowacyjnych podejść do walki z przemocą, rasizmem i nietolerancją w sporcie;
4.wspieranie i wdrażanie dokumentów politycznych UE w dziedzinie sportu i innych odpowiednich obszarów polityki, takich jak zalecenia, wytyczne, strategie polityczne itp. (np. wytyczne UE w sprawie aktywności fizycznej, wytyczne UE w sprawie podwójnej kariery sportowców, zasady dobrego zarządzania w sporcie, itp.).
Projekt przyczyni się do rozpowszechnienia informacji i stworzenia kampanii oraz innych środków zapobiegawczych dotyczących dopingu w sporcie rekreacyjnym, m.in: gry antydopingowej stworzonej przez Instytut Rozwoju Sportu i Edukacji. Dodatkowo program edukował na temat innych powiązanych zagadnień, które są stosowane przez ruchy sportowe, sektor fitness, system edukacji i sektor zdrowia. Ponadto projekt promował współpracę między władzami publicznymi, podmiotami prywatnymi, ruchem sportowym i sektorem fitness w walce z dopingiem w rekreacji.
Szlagowym produktem projektu jest ETHICAL CODE czyli ścieżka wdrożeń i działań dla klubów, instytucji i organizacji sportowych, którym bliska jest idea sportu bez dopingu. Organizacje, które przystąpią do programu tzn. Zieloną Pieczęć, która obliguje do przestrzegania zasad i standardów ustanowionych w Kodeksie Etycznym.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu Anti Doping Green Seal za dwuletnią współpracę i zachęcamy wszystkich do świadomych wyborów i praktykowania sportu bez dopingu.
„Doping is about everyone"
https://greenseal.aepsad.gob.es/
Líder projektu: Agencia Española de Protección de la Salud en el Deporte - Spanish Agency for the Protection of Health in Sports (Spain).
Partnerzy: Institut de Haute Formation aux Politiques Communautaires asbl (Belgium), Riječki Sportski Savez/Rijeka Sport's Association (Croatia), Fondazione Giovanni Paolo II per lo Sport (Italy), Instytut Rozwoju Sportu i Edukacji (Poland), Parent Community Sports Trust (UK).
Kontakt:
Instytut Rozwoju Sportu i Edukacji w Warszawie
Dział Public Relations
Patrycja Jaksim
pjaksimm@sportinstytut.pl