Nie tylko Euro 2012. Tych piłkarskich imprez zazdrości nam cały świat
100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to moment idealny nie tylko na świętowanie, ale również na podróż do przeszłości. Z okazji tego święta postanowiliśmy przypomnieć największe imprezy piłkarskie, które odbyły i wciąż odbywają się w naszym kraju.
Euro 2012
Nie będzie żadną niespodzianką, że zaczniemy od roku 2012 i mistrzostw Europy, które organizowaliśmy wspólnie z Ukrainą. To zdecydowanie największe sportowe przedsięwzięcie, jakie kiedykolwiek miało miejsce w Polsce. O jego skali świadczy chociażby fakt, że od pomysłu zorganizowania rozgrywek do pierwszego meczu turnieju minęło aż 9 lat. To w 2003 roku doszło do pierwszych polsko-ukraińskich rozmów na temat wspólnej kandydatury o miano gospodarza Euro 2012. Ostatecznie misja zakończyła się sukcesem i dzięki decyzji UEFA z 2007 roku stało się jasne, że w kolejnych latach Polska zamieni się wielki plac budowy, mający przygotować ją na przyjazd setek tysięcy kibiców z całej Europy.
Mało kto pewnie pamięta, że jeszcze 10 lat temu stadionem uważanym za najnowocześniejszy w naszym kraju była kielecka Kolporter Arena (obecnie Suzuki Arena). Dzisiaj dysponujemy w Polsce kilkoma obiektami, którymi z dumą możemy chwalić się za granicą. Zmiany w tym aspekcie rozpoczęły się od przyznania Polsce praw do organizacji Euro i budowy (lub przebudowy) stadionów w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie oraz Chorzowie. Później do wyznaczanych przez nie standardów zaczęły równać obiekty powstające w innych polskich miastach. Obecnie kluby, które swoje ekstraklasowe mecze rozgrywają na stadionach z poprzedniej epoki stanowią wyjątek.
Proces przygotowań do mistrzostw objął nie tylko infrastrukturę stadionową, ale także drogi, linie kolejowe, dworce, porty lotnicze czy hotele. Przez kilka lat w Polsce poczyniono olbrzymie inwestycje, których pozytywne skutki odczuwamy do dziś. Organizacja Euro 2012 wiązała się ze znaczącymi wpływami, jak również szeregiem innych korzyści, wśród których wymienić można te społeczne, wizerunkowe czy administracyjno-organizacyjne. I tylko pod względem sportowym mistrzostwa nie wyszły nam tak jak planowaliśmy.
Liga Europy w Warszawie
Pozytywna ocena Polski jako gospodarza europejskiego czempionatu oraz infrastrukturalny skok jakościowy otworzyły nam furtkę do organizacji kolejnych piłkarskich wydarzeń śledzonych przez setki milionów ludzi na Starym Kontynencie. Takim spotkaniem był bez wątpienia finał Ligi Europy w 2015 roku. Decyzja o tym, że odbędzie się on w Warszawie, została podjęta przez Komitet Wykonawczy UEFA niecały rok po udanych mistrzostwach. – To wspaniała impreza dla miasta i wszystkich Polaków. Myślę, że decyzja UEFA nie jest przypadkowa. Dobrą organizacją Euro 2012 udowodniliśmy, że Polska to kraj, który potrafi stawić czoła takim wyzwaniom i robi to dobrze. Zasłużyliśmy na taką nagrodę– mówił tuż po ogłoszeniu decyzji sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej, Maciej Sawicki.
Krótka przerwa pomiędzy Euro i finałem drugich co do ważności klubowych rozgrywek UEFA sprawiła, że Warszawa była perfekcyjnie przygotowana na 27 maja 2015 roku. Tego dnia w decydującym spotkaniu Ligi Europy spotkały się hiszpańska Sevilla oraz ukraińskie Dnipro Dnipropietrowsk. Po bardzo emocjonującym meczu, transmitowanym w ponad 100 krajach na całym świecie, Andaluzyjczycy wygrali 3:2, a jednego z goli strzelił grający w ich barwach reprezentant Polski, Grzegorz Krychowiak. Warszawa po raz kolejny okazała się być świetnym gospodarzem, zbierając mnóstwo pozytywnych recenzji od zagranicznych kibiców i przedstawicieli futbolowych władz.
Młodzieżowe Euro i Mundial
Jeszcze przed rozegraniem finału Ligi Europy, w styczniu 2015 roku, polska gościnność po raz kolejny została doceniona. Tym razem UEFA powierzyła nam organizację zaplanowanych na 2 lata później mistrzostw Europy drużyn do lat 21. Do Krakowa, Tychów, Kielc, Lublina, Bydgoszczy i Gdyni zjechało 11 zespołów, a wraz z nimi kolejne tysiące fanów, dla których często była to pierwsza wizyta w naszym kraju.
Zainteresowanie turniejem rozgrywanym w Polsce było największe w historii, a transmisje meczów po raz pierwszy w przypadku młodzieżowego Euro dotarły do Afryki i Australii. Kibice licznie zapełniali również trybuny – bilety na grupowe mecze Polaków oraz na półfinały i finał rozeszły się już kilka godzin po uruchomieniu sprzedaży. Podczas rozgrywek U-21, fanom z Polski mógł przypomnieć się turniej Euro 2012 – organizacja po raz kolejny stała na najwyższym światowym poziomie, zawiedli natomiast nasi piłkarze.
O odwrócenie złej karty i udany występ w dużym międzynarodowym turnieju rozgrywanym u siebie już za nieco ponad pół roku powalczą reprezentanci Polski do 20 lat. Na przełomie maja i czerwca przyszłego roku w naszym kraju zostaną przeprowadzone mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej, a jedną z 24 drużyn, które wezmą w nich udział, będą zawodnicy selekcjonera Jacka Magiery. Zawody zostaną rozegrane na sześciu stadionach. Cztery z nich gościły już zeszłoroczne Euro, dwa kolejne – Łódź i Bielsko-Biała – zastąpiły tym razem Kraków i Kielce.
Marcowa decyzja o przyznaniu organizacji młodzieżowego mundialu Polsce nie była jedyną tego typu wiadomością w tym roku. W maju dowiedzieliśmy się, że finał Ligi Europy w 2020 roku odbędzie się w Gdańsku. Możliwość organizacji kolejnych wielkich piłkarskich wydarzeń w naszym kraju świadczy o wyjątkowym zaufaniu najważniejszych futbolowych działaczy, a przede wszystkim o ich zadowoleniu z przebiegu dotychczasów imprez, których gospodarzem była Polska.
Największy turniej piłkarski dla dzieci w Europie
Kiedy wspominamy wielkie piłkarskie wydarzenia odbywające się w Polsce, nie sposób pominąć rozgrywki, które w ostatnich kilkunastu latach zdążyły zyskać dużą renomę i powoli zaczynają być naśladowane przez zagraniczne federacje. Organizowany przez Polski Związek Piłki Nożnej turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, którego głównym sponsorem od 12 lat jest firma Tymbark, każdego roku gromadzi na boiskach całego kraju setki tysięcy dzieci, dla których gra w piłkę jest doskonałą zabawą i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Obecnie trwa XIX edycja rozgrywek, której Wielki Finał po raz szósty już zostanie rozegrany na PGE Narodowym w Warszawie. Decydujące mecze odbędą się 2 maja 2019 r., tuż przed finałem piłkarskiego Pucharu Polski.
Poza radością z gry, na najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców w każdej edycji turnieju czekają wyjątkowe nagrody. Zwycięskie zespoły uczestniczą również w spotkaniach z reprezentantami Polski i oglądają z wysokości trybun ich mecze, a po czasie sami grają w reprezentacyjnych barwach. Ponad 50 piłkarek i piłkarzy, którzy w przeszłości brali udział w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, trafiło do reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych. Najsłynniejsi z nich to Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Barosz Bereszyński oraz Paulina Dudek. Ich następcy ciężko trenują i marzą o tym, aby dziecięce rozgrywki, w których uczestniczą, były pierwszą wielką futbolową imprezą, w której dane im będzie zagrać.
Nadesłał:
mb_
|