Mateusz Gradecki awansował na wyższy poziom europejskiego golfa!


Mateusz Gradecki awansował na wyższy poziom europejskiego golfa!
2018-10-02
Mateusz Gradecki – jeden z najlepszych polskich zawodowych golfistów – zakończył swój pierwszy sezon w europejskiej lidze Pro Golf Tour na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej.

Nagrodą za to osiągnięcie jest awans do prestiżowych rozgrywek Challenge Tour w przyszłym sezonie. Gradecki jest dopiero drugim Polakiem w historii, któremu udało się awansować do tych rozgrywek.

„Mój ostatni turniej Pro Golf Tour w tym sezonie nie należał do łatwych. Układ tabeli i przebieg tego turnieju sprawił, że runda finałowa miała decydujące znaczenie i wymagała ode mnie pełnej koncentracji. Osiągnąłem cel - jestem niesamowicie zadowolony z końcowego rezultatu i miejsca w top 5 sezonu Pro Golf Tour. To był długi i ciężki sezon. Wiele się nauczyłem podczas mojego pierwszego roku w zawodowym golfie. Uwielbiam to co robię i cieszę się, że ciężka praca przynosi efekty. Teraz przede mną kilka miesięcy ciężkiego treningu i przygotowań do jeszcze lepszego sezonu 2019!" powiedział Mateusz Gradecki

Dla Gradeckiego udział w Challenge Tour to awans na wyższy poziom zawodowej rywalizacji, udział w turniejach rozgrywanych na całym świecie i możliwość walki o nagrody sięgające dziesiątek tysięcy euro. Jednakże wyższa stawka i większa konkurencja w grze nie będzie dla niego niczym nowym.

„Start w sezonie Challenge Tour to nowe wyzwanie, ale przygotowuję się do niego już od dawna.  Brałem już udział w turniejach rangi Challenge Tour, zdążyłem więc poznać charakterystykę tych zawodów i ich poziom. Jestem też przyzwyczajony do intensywnego rytmu turniejowego, już od czasów mojej kariery amatorskiej i startów w amerykańskiej akademickiej lidze NCAA. Cały czas trenuję i przygotowuję się do rywalizacji na coraz wyższym poziomie. Nieustannie doskonalę moją grę i rozwijam się do rywalizacji z najlepszymi" dodał Mateusz Gradecki.

Długofalowym celem Mateusza Gradeckiego jest reprezentowanie Polski podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich, które w 2020 roku odbędą się w Tokio.

Moim marzeniem jest występ z orzełkiem na piersi na Igrzyskach Olimpijskich. Udział w zawodowych turniejach umożliwia mi zbieranie cennych punktów do kwalifikacji olimpijskiej na Igrzyska w Tokio. W Japonii chciałbym pokazać swoje umiejętności, ale też rozwój polskiego golfa. Wierzę, że Polacy mogą wpisać się na olimpijskie karty historii tego sportu"  dodał polski golfista.

Mateusz Gradecki wrześniu 2018 roku zapisał się już w historii polskiego golfa, gdy w niemieckim Neu Ulm jako pierwszy Polak odniósł zwycięstwo w zawodowym turnieju, rozgrywanym poza granicami kraju.

Warto też podkreślić, że Mateusz Gradecki jest dopiero drugim w historii Polakiem, który wystąpi w całym sezonie Challenge Tour. Przed nim dokonał tego jedynie kolega Mateusza z reprezentacji Polski, Adrian Meronk, który przeszedł na zawodowstwo w 2016 roku i rozpoczął starty w Challenge Tour w 2017 roku.

***

Pochodzący z Obornik Śląskich Mateusz Gradecki jest jednym z najbardziej utalentowanych polskich golfistów, ma za sobą znakomitą karierę w golfie amatorskim. Od stycznia 2018 jest zawodnikiem profesjonalnym - startuje z licencją PGA Polska

W 2018 roku, w swoim pierwszym zawodowym sezonie, zajął miejsce w pierwszej piątce profesjonalnego cyklu Pro Golf Tour, co dało mu awans do rywalizacji w Challenge Tour w sezonie 2019. Mateusz Gradecki jest też pierwszym Polakiem, który odniósł zwycięstwo w zawodowym turnieju golfowym, rozgrywanym poza granicami kraju. W swoim pierwszym zawodowym sezonie Gradecki trzykrotnie zajmował miejsce na podium a sześciokrotnie w top 10 Pro Golf Tour.

Jako amator pięciokrotnie zdobywał tytuły Mistrza Polski (po raz piąty zdobył ten tytuł w 2016 r), jest także Międzynarodowym Mistrzem Turcji w golfie (tytuł wywalczył w październiku 2017 roku). W 2015 roku znalazł się w najlepszej szesnastce prestiżowego Amateur Championship w Wielkiej Brytanii - takiego wyniku nie osiągnął przed nim żaden golfista z Polski. Łącznie zwyciężył 10 turniejów, które zaliczają się do Światowego Rankingu Amatorów. W swojej karierze brał udział w turniejach rozgrywanych w USA, Meksyku, RPA, Japonii, Puerto Rico, Turcji i w 15 krajach Europy.

Rodzimym klubem Mateusza jest Gradi Golf Club w Brzeźnie (powiat Trzebnica).

Mateusz w maju 2017 roku wrócił do Europy po czterech latach gry w lidze akademickiej NCAA. Gradecki reprezentował w USA barwy drużyny East Tennesee State University  i trzykrotnie sięgał z nią po mistrzostwo konferencji południowej ligi NCAA

Mateusz jest też jednym z pierwszych w Polsce zawodników, dla których golf to już rodzinna tradycja. Miłość do tego sportu zaszczepili w nim rodzice, którzy od wielu lat z sukcesami realizują się sportowo na poziomie amatorskim.  Sukcesy w kobiecej reprezentacji Polski  odnosi natomiast siostra Mateusza, Dominika, która obecnie studiuje w USA.

Nadesłał:

Agpress

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl