Smog – Twój wróg, Polaku!
Smog, potworne zjawisko, którego fatum powraca niczym bumerang. Co roku Polacy słuchają licznych komunikatów o przekroczeniu dopuszczalnych norm zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu.
Jak co roku media robią wszystko, aby uświadomić społeczeństwo o skali problemu, wyjaśniając skąd bierze się ta szara mgła unosząca się nad miastem i jak jej zapobiegać. Polska wciąż pozostaje w czołówce krajów europejskich, w których stale słychać bijące alarmy antysmogowe.
Czym się trujesz?
Dym, spaliny, zanieczyszczenia, pyły – to wszystko znajdziesz w brudnoszarym obłoku zawieszonym w atmosferze. Źródeł jego powstania jest wiele. Jednak większość z nich tworzą procesy szeroko pojętego spalania. Poza przemysłem, głównym ich źródłem są nieekologiczne kotły grzewcze w gospodarstwach domowych i spalane w nich odpady komunalne. Obok instalacji grzewczych, istotnym źródłem smogu jest transport drogowy. – W skład toksycznej chmury wchodzą przede wszystkim tlenki siarki, azotu, benzopiren oraz drobne pyły zawieszone PM10 i PM2,5, które mają bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm – komentuje Jarosław Gawroński, ekspert zdrowego stylu życia, BROYX.
Masz tylko jedno zdrowie
Wspomniane już związki siarki, azotu oraz pyły zawieszone przyczyniają się do wielu chorób. Wdychanie tych toksyn jest powiązane z chorobami układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, a także alergiami. Wiele badań wykazuje silną zależność pomiędzy przebywaniem w środowisku o wysokich stężeniach, a procesem upośledzenia układu odpornościowego czy występowania chorób atopowych w tym astmy. Alergeny występujące w smogu, w mniejszych stężeniach, również powodują ostrą reakcję układu oddechowego w postaci kataru, kaszlu oraz duszności. Jednak pomimo programów wymiany pieców grzewczych perspektywa zmian aktualnego stanu powietrza jest dość odległa. Z tego powodu mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych miast korzystają z różnych form ochrony zdrowia. Nawilżacze i oczyszczacze powietrza, specjalne rośliny ustawiane w mieszkaniu działają pochłaniając bród i pył. Takie rozwiązanie jednak nie wystarczy w przypadku osób aktywnych, chcących przebywać na dworze, lub po prostu będących wystawionymi na szkodliwe działanie smogu na otwartej przestrzeni. Dlatego też na rynku pojawiły się maski antysmogowe, które mają za zadanie w sposób aktywny, zawsze i wszędzie filtrować wdychane powietrze. Odpowiednio dobraną maskę zakłada się w sposób szczelny tak, aby zakryć usta oraz nos. Jednak dobranie rozmiaru, to nie wszystko. Bardzo istotny jest fakt wyboru maski, która w niezależnych badaniach i testach uzyskała certyfikaty i oznaczenia, potwierdzające jej działanie zgodne m. in. z europejskimi normami. – Na opakowaniu powinniśmy szukać przede wszystkim symboli CE, to jeden z najważniejszych certyfikatów, który jest wymagany dla wszystkich produktów ochrony indywidualnej – tłumaczy Jarosław Gawroński, ekspert zdrowego stylu życia, BROYX.
Jak korzystać z zimy w mieście Maski antysmogowe stanowią remedium na stan powietrza w polskich miastach. Jednak korzystanie z nich w codziennych sytuacjach może zdawać się dla wielu osób uciążliwe, głównie ze względu na tzw. opory oddychania. Z racji budowy filtrów, maski antysmogowe cechują się różną przepuszczalnością powietrza. Warto więc wybrać produkty łączące nie tylko wysoką filtrację, ale również o niskich oporach oddychania. – Nasze maski ANTYSMOG 500 SPORT oraz ANTYSMOG 700 SPORT zachowują najniższe opory oddychania na rynku. Dzięki czemu nasze maski mogą być wykorzystywane nie tylko do celów rekreacyjnych, ale stanowią odpowiednią ochronę dla sportowców, biegaczy lub rowerzystów – dodaje Jarosław Gawroński
Nadesłał:
michal.tomaszewski@aveex.com
|