Maski filtrujące - nowy produkt dla alergików
Wakacje to czas wielkiego relaksu. Czas, który wszyscy próbujemy choć trochę wykorzystać na odpoczynek od wszelkich trosk związanych z pracą, domem i obowiązkami.
Leżakowanie na egzotycznych plażach zalanych słonecznym żarem, spacerowanie po ukrytych w cieniu, chłodnych ścieżkach w parku lub sport na świeżym powietrzu. Każdy z nas z pewnością znalazł już swój ulubiony sposób na spożytkowanie okresu wakacyjnego.
Pomimo wciąż trwającego okresu pylenia, alergicy oraz osoby nadwrażliwe na działanie pyłów traw oraz grzybów zawieszonych we wdychanym powietrzu, również mogą bez przeszkód korzystać z ciepłych dni urlopowych. Jak to zrobić mimo natarczywych problemów z alergią? O tym poniżej.
Niepokojące statystyki
Z roku na rok liczba alergików rośnie. Głównym powodem jest coraz większa ilość substancji chemicznych, które unosząc się w powietrzu podrażniają śluzówki, powodując przy tym nieżyt nosa oraz zapalenie spojówek. Są różne sposoby, aby uniknąć tych przykrości. Leki przeciwhistaminowe są jedną z najwygodniejszych metod walki z uciążliwym uczuleniem. Jest to jednak tzw. półśrodek, nie usuwa przyczyny, a jedynie łagodzi objawy poprzez blokowanie receptora histaminowego. W związku z tym na rynku pojawił się nowy segment produktów antyalergicznych zapewniających długotrwałe efekty. Są to maski antyalergiczne, czyli akcesorium służące do odizolowania ich użytkownika od czynników drażniących.
Co warto wiedzieć?
Produkty z tej dość młodej kategorii posiadają kilka podstawowych oznaczeń, które są pomocne przy doborze odpowiedniej dla nas maski, a jednocześnie takiej, której działanie potwierdzają odpowiednie badania. – Zastosowane w naszych produktach rozwiązanie to najbardziej optymalny sposób połączenia jednoczesnej ochrony przed pyłem i alergenami oraz wygody użytkowania. Nasze maski ATYSMOG SPORT 500 oraz ANSTYSMOG SPORT 700 wyposażyliśmy w filtry ze skutecznością na poziomie 99,5%, gwarantując przy tym najniższe możliwe opory w trakcie oddychania – komentuje Jarosław Gawroński, ekspert z firmy BROYX.
Aby mieć pewność, że parametry, o których zapewnia producent mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, należałoby sprawdzić czy dana maska posiada potwierdzenie od niezależnego centrum badawczego. Certyfikat CE jest tym, czego zdecydowanie warto szukać na opakowaniu maski, ponieważ przyznawany jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy produkt spełnia wszystkie dyrektywy Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że jest to certyfikat obowiązkowy dla wszystkich produktów ochrony indywidualnej, a takim są maski antyalergiczne.
Gwarancja ochrony
Zadaniem masek antyalergicznych jest filtracja wdychanego powietrza z zawieszonych w nim pyłów PM2.5 oraz PM1, pyłów pochodzenia naturalnego oraz grzybów i roztoczy. Aby określić skuteczność tej filtracji, zgodnie z obowiązującą w UE normą EN 149, wyróżnia się trzy tzw. klasy filtracji oznaczone FFP1 (80+%), FFP2(94+%) oraz FFP3(99+%).
Ważne, aby mieć świadomość, że oznaczenie FFP1, FFP2, FFP3 określa skuteczność filtracji wkładu, a nie całej maski. Jeżeli konstrukcja maski nie będzie w stanie zapewnić idealnej szczelności przy twarzy szkodliwe substancje ominą filtry i przedostaną się do układu oddechowego. Dlatego tak bardzo istotne jest właściwe dobranie rozmiaru. Aby maska była skutecznym środkiem ochrony, należy zmierzyć dokładnie obwód głowy, a także odległość od brody aż po miejsce na wysokości oczu (patrz infografika). Niektórzy producenci wskazują również na konieczność zmierzenia obwodu szyi. Mając już odpowiednie informacje wystarczy dobrać rozmiar najbardziej nam odpowiadający. Tylko w ten sposób, redukując obecność wszelkiego rodzaju szczelin i otworów, utrzymamy wysoki poziom ochrony.
Przyszłość rynku
Coraz gorsza jakość powietrza naraża osoby mieszkające w miastach czy na ich obrzeżach na przykre dolegliwości zdrowotne. Jednak zaczerwieniony nos i oczy, cieknący katar i drapiący kaszel mogą niedługo zostać całkowicie pokonane, a ich posiadacze wyzwoleni od nieustanne sięgania po chusteczki czy krople. Cała nadzieja w maskach antyalergicznych.
Nadesłał:
michal.tomaszewski@aveex.com
|