Lodowi pływacy zmierzą się w Gdyni


2021-02-18
Gdynia Winter Swimming Cup 2021 to międzynarodowe zawody pływackie odbywające się w wyjątkowych warunkach. Uczestnicy będą ścigać się na wyznaczonych w Zatoce Gdańskiej torach, w wodzie o temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Partnerem wydarzenia jest marka HAMMER.

Podczas gdy morsowanie stało się bardzo popularne, o lodowym pływaniu wciąż mało kto słyszał. Tutaj nie wystarczy wejść do wody w czapce i rękawiczkach z rękami założonymi nad głową. W trakcie zimowego pływania zanurzone musi być całe ciało, a do przepłynięcia jest kilkanaście metrów, co dla wielu jest wyzwaniem nawet przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Woda w basenie na standardowej pływalni ma około 24-25 stopni Celsjusza, w przypadku lodowego pływania temperatura musi być pięciokrotnie niższa! Zdarza się nawet, że temperatura wody spada praktycznie do zera. Za to, aby powierzchnia tafli nie zamarzała, odpowiedzialne są specjalne maszyny i podbieraki usuwające drobne kawałki lodu.

 

Najważniejsze i największe tego typu zawody odbywają się w Rosji. W Polsce popularyzatorem tej dyscypliny jest Piotr Biankowski - sportowiec ekstremalny, triathlonista oraz przede wszystkim pływak. W 2019 r. zdobył on złoto w sztafecie oraz brąz na dystansie 500 m na Mistrzostwach Świata w zimowym pływaniu, które odbywały się w Murmańsku. Dzięki jego zaangażowaniu w Gdyni po raz pierwszy zmierzą się najwytrwalsi i najbardziej doświadczeni zawodnicy, którzy będą rywalizować ze sobą na bardzo wymagającym dystansie 1 km. Najlepszy z nich otrzyma tytuł Baltic Cold Beast.

 

- Lodowe pływanie to nie sport dla każdego. Oprócz odpowiednich uwarunkowań i siły fizycznej konieczna jest także determinacja i pokonywanie trudnych do przewidzenia reakcji organizmu pojawiających się na skutek wychłodzenia. Wymaga to ogromnego skupienia, samoświadomości i żmudnych przygotowań. Cieszę się, że ta dyscyplina zdobywa coraz większą popularność nie tylko wśród zawodników, ale i kibiców, którzy chętnie przyglądają się naszym zmaganiom i treningom- mówi Piotr Biankowski.

 

Jednym z patronów zawodów oraz wieloletnim partnerem wspomagającym promowanie lodowego pływania w Polsce jest HAMMER, marka wzmocnionych smartfonów przystosowanych do użytkowania w trudnych warunkach i doceniana przez sportowców ekstremalnych.

 

- Zawody w Gdyni organizowane są po raz drugi, w tym roku zostały rozbudowane o kolejne kategorie - zarówno dla początkujących, jak i bardzo doświadczonych pływaków. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać takie inicjatywy i zawodników takich jak Piotr, który każdy swój start w zawodach łączy ze zbiórką charytatywną. Urządzenia naszej marki są dedykowane dla osób aktywnych, chcemy pokazywać, szczególnie młodym, alternatywne sposoby na spędzanie czasu na świeżym powietrzu – mówi Agnieszka Szczerbik, przedstawicielka marki HAMMER.

 

Międzynarodowe zawody w pływaniu zimowym odbędą się w Gdyńskim Porcie Jachtowym w dniach  19-21 lutego. Oprócz koronnego wyścigu na dystansie 1 km, zawodnicy zmierzą się także w rywalizacji na 25, 50, 100, 200 i 450 m oraz w sztafetach 4x25 m. Przygotowano także specjalną kategorię dla nowicjuszy. Zgłoszeni do niej zawodnicy będą musieli przepłynąć długość basenu, czyli 25 m stylem dowolnym, bez limitu czasu – każdy, komu uda się to osiągnąć otrzyma tytuł Morświna lub Morświnicy.  Do zawodów mogą przystąpić również dzieci, które wspomnianą długość będą mogły przepłynąć w asyście rodziców.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie zawodów: www.gwsc.pl

 

 

O marce HAMMER:

Marka HAMMER działa z sukcesem od 2014 roku. Jest krajowym liderem wśród wzmocnionych telefonów odpornych na wodę, pył i wstrząsy. W portfolio znajdują się zarówno modele z klasycznymi przyciskami jak i smartfony o różnej specyfikacji oferowane w trzech subliniach: HAMMER Adventure, HAMMER Athlete, HAMMER Industrial. HAMMER był partnerem cyklu największych biegów przeszkodowych w Polsce - Runmageddon, sponsorem Mountainboardowych Mistrzostw Świata 2019.

Nadesłał:

mivanochko

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl