ABC żeglowania
Żeglowanie nie jest łatwe, przynajmniej na samym początku przygody z tym sportem. Jednak jest kilka zasad i informacji, które należy znać, aby nauka przebiegała sprawnie i szybko.
Najważniejszy jest kierunek wiatru
W przypadku jachtów żaglowych motorem napędowym jest oczywiście wiatr. To on potrzebny jest do tego, aby żaglówka mogła się poruszać. Wiatr w zasadzie niemal zawsze się przemieszcza. Czasem jednak robi to wolniej lub szybciej. Można to poznać po szumiących drzewach, powiewających flagach i nie tylko. W ten sposób można również sprawdzić, z której strony wieje wiatr. Informuje o tym również wimpel, a więc proporzec umieszczony na szycie masztu. Okazuje się jednak, że żaglówki potrafią żeglować nie tylko z wiatrem.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Żeglarze, zwłaszcza ci początkujący, muszą także pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Pływać powinno się zawsze w kamizelkach ratunkowych, a jeśli nie, to zawsze muszą one znajdować się pod ręką. Przed rejsem należy sprawdzić ich ilość oraz stan. Warto znać także manewr "człowiek za burtą". Niestety wciąż wielu, także i doświadczonych żeglarzy, nie ma nawyku refowania żagli, a więc zmniejszania ich powierzchni. Tymczasem znacznie ułatwia to żeglowanie, a przede wszystkim zwiększa jego bezpieczeństwo. Poza tym w czasie przechyłu jachtu należy zawsze pamiętać o jego balastowaniu. Nie wszyscy wiedzą też, ze w czasie silnego wiatru podnosząc miecz zwiększa się przechył, a nie odwrotnie.
Warto również korzystać z różnych wspomagających aplikacji mobilnych dla żeglarzy, np. aplikacji Żegluj - nawigacji po jeziorach z systemem ostrzegania o niebezpieczeństwach.
Roztropność i ostrożność to podstawa
Zawsze trzeba też mierzyć siły na zamiary. W wielu miejscach, również na polskich Mazurach poustawiane są maszty ostrzegawcze. Z drugiej strony należy też pamiętać, że nie zawsze niestety odzwierciedlają one stan faktyczny. Kluczem do sukcesu jest więc obserwowanie kierunku wiatru. W razie pojawienia się ciemnych chmur lepiej spłynąć do brzegu. Niestety brak pokory i nieroztropność niekiedy kończy się bardzo źle. Poza tym osoby, które posiadają patent żeglarski, ale dawno nie żeglowały powinny na początek poprosić o pomoc doświadczonego żeglarza. Poza tym cały czas pojawiają się nowe jachty, na których obowiązują nowe zasady.
Kultura żeglowania - nie wolno o niej zapomnieć
Na każdym jachcie znajdować się muszą ciepłe ubrania, sztormiaki czy apteczka ratunkowa. Warto też pamiętać o podstawowych zasadach kultury. Niestety coraz częściej podczas żeglowania spożywany jest alkohol. Przesadzenie z nim może niekiedy skończyć się tragicznie, bo woda bywa żywiołem nieobliczalnym Poza tym należy zawsze na jacht zabrać ze sobą saperka, która służy do utylizowania nieczystości. To o tyle ważne, że po każdych wakacjach porty mazurskie wyglądają niemal tragicznie - są zanieczyszczone, zaśmiecone i zniszczone. To skutek nieprawidłowego, pozbawionego kultury zachowania wielu żeglarzy. Podczas żeglowania należy przestrzegać wszystkich zasad, tak aby każdy użytkownik jeziora mógł czuć się bezpiecznie. Tylko wówczas żeglowanie jest przyjemne i może być prawdziwym odpoczynkiem po wielu miesiącach ciężkiej pracy.