100 DNI DO TOKIO – PATRYK DOBEK, POLSKA NADZIEJA NA OLIMPIJSKI MEDAL. JAK SIĘ PRZYGOTOWUJE


100 DNI DO TOKIO – PATRYK DOBEK, POLSKA NADZIEJA NA OLIMPIJSKI MEDAL. JAK SIĘ PRZYGOTOWUJE
2021-04-19
Już 23 lipca zapłonie w Tokio znicz letnich Igrzysk Olimpijskich, niewątpliwie zupełnie innych niż dotąd. Z powodu pandemii Covid19 zawody zostały przeniesione aż o rok, a zmagania sportowców będzie mogła oglądać ograniczona liczba kibiców, w tym nikt spoza Japonii. Jedno pozostanie niezmienne: wielkie emocje i trzymanie kciuków za jak najlepszy występ polskich reprezentantów. Nadzieje, by marzenia przekuć w sukces budzi lekkoatleta, znakomity biegacz Patryk Dobek, który zdradza jak poza sportowym treningiem wspiera swoją kondycję, by optymalnie przygotować się do olimpiady.
PATRYK DOBEK - MISTRZ EUROPY 2021 NA 800 M
Patryk Dobek specjalizował się do niedawna w biegach na 400 m, w tym przez płotki. Od roku stara się jednak pracować nad zwiększeniem wytrzymałości i walką na dystansie 800 m. Jak widać po tegorocznych efektach, wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania. Już złoty medal Mistrzostw Polski był wielką niespodzianką, a zdobycie Mistrzostwa Europy (hala) stanowi ukoronowanie jego wysiłków. Co stoi za taką zwyżką formy w ostatnim czasie?

TRENINGI, TRENINGI I... DIETA WEGE
Przygotowania Dobka do występu w Tokio to czas bardzo intensywnych treningów i wyjazdów na zgrupowania. O to, co sprawia, że osiąga coraz lepsze wyniki zapytaliśmy samego sportowca.
- Myślę, że na moje wyniki miała wpływ zmiana sposobu treningu, ale i diety. Zdecydowałem się na odważny ruch i przejście na dietę wegetariańską. Tu dokonałem ciekawego odkrycia, jak pomocne mogą być soki. Nie obciążają organizmu - po wypiciu szklanki wciąż czuję się lekki, a jednocześnie mam przypływ energii prosto z natury. Codzienna porcja soków z warzyw i owoców dostarcza mi odpowiednią dawkę łatwo przyswajalnych witamin i minerałów, a przy tym dobrze nawadnia mój organizm. Dzięki temu moja wytrzymałość jest lepsza i szybciej się regeneruję. Teraz więc na zgrupowania oprócz ulubionych butów, zabieram ulubionego Kuvingsa - czyli moją wyciskarkę do soków! - mówi Dobek.
Zawodnik ma swoje niezawodne przepisy. - Na trening przygotowuję izotonik w postaci koktajlu ze świeżo wyciskanych soków. Bardzo często pije orzeźwiający i dodający energii sok z pomarańczy i innych cytrusów z dodatkiem imbiru oraz listków mięty. Również po treningu piję sok, np. z pomarańczy i imbiru, który działa odkwaszająco. Jest szczególnie pomocny po intensywnym wysiłku, kiedy w organizmie wydziela się bardzo dużo kwasu mlekowego, bo pozwala szybciej zniwelować działanie tego kwasu i wydalić go z organizmu - opowiada Patryk Dobek.
W związku z dietą roślinną Patryka Dobka, jego sponsorem technicznym została marka Kuvings, producent wolnoobrotowych wyciskarek do soków, która wspiera sportowca również programem stypendialnym, podobnie jak lekkoatletkę Sofię Ennaoui i oszczepniczkę Marię Andrejczyk. Obie zawodniczki będą wraz Patrykiem Dobkiem reprezentować nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, zwiększając szansę na sukcesy medalowe Polaków. Każdy ze stypendystów Kuvingsa z dużym entuzjazmem podchodzi do wykorzystania wyciskarek w swojej diecie.
Przekonanie Patryka Dobka do soków z warzyw, owoców i ziół nie jest tylko kwestią osobistych upodobań, ale ma swoje naukowe uzasadnienie. Nie od dziś wiadomo, że, aby móc ćwiczyć, potrzebna jest energia, a tej sprzyja właściwy sposób odżywiania. Dieta znacząco wpływa na sprawność układu mięśniowego i nerwowego, a więc na naszą kondycję i samopoczucie. To ona leży u podstaw prawidłowego treningu. Nieumiejętne dysponowanie składnikami odżywczymi może spustoszyć nasze ciało i zniweczyć wszelkie sportowe wysiłki.
Zawodowi sportowcy i ich trenerzy przykładają wielką wagę do odpowiednio opracowanego, zbilansowanego programu żywienia, bogatego w składniki roślinne: warzywa, owoce i zioła. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, jednak coraz większym powodzeniem wśród profesjonalistów cieszy się dieta wegetariańska i wegańska. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy oraz nawodnienie. Stąd niezwykle ważny jest nie tylko dobór produktów, ale również forma ich podawania. Substancje odżywcze najlepiej przyswajamy w postaci płynnej. Dlatego wszelkiego rodzaju koktajle i świeżo wyciskane soki stanowią bardzo pożądany składnik zdrowej, a przede wszystkim efektywnej diety zawodowych sportowców.

NASZE NADZIEJE NA MEDALE W TOKIO:
PATRYK DOBEK
Patryk Dobek specjalizuje się w biegach na 400 m, w tym przez płotki. Od roku trenuje intensywnie biegi także na średnich dystansach. W 2021 roku zdobył tytuł mistrza Europy na 800 m w Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu. Ma na swoim koncie trofea mistrzostw Polski na różnych dystansach w różnych kategoriach wiekowych, brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych (2011), złoty medal w biegu na 400 m przez płotki i srebrny medal w sztafecie 4 x 400 m na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tallinnie (2015). Zajął też 7 miejsce na Mistrzostwach Świata w Pekinie (2015).
SOFIA ENNAOUI
To jedna z najbardziej znanych polskich lekkoatletek, która specjalizuje się w biegach średnich i długich. Jest finalistką Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro w biegu na 1500 metrów i wicemistrzynią Europy z 2018 na tym dystansie. Poza tym zajęła pierwsze miejsca w Superlidze drużynowych mistrzostw Europy w Czeboksary w biegu na 3000 metrów, w Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych w Chia w biegu młodzieżowców, w DécaNation w Angers w biegu na 800 metrów oraz na Athletics World Cup w Londynie w biegu na 1500 metrów. Jest córką Polki i Marokańczyka, która w wieku 2 lat przyjechała do Polski, wychowała się w Lipianach, a obecnie mieszka we Wrocławiu.
MARIA ANDREJCZYK
Utalentowana oszczepniczka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), gdzie zajęła 4. miejsce, medalistka mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych oraz ogólnopolskiej olimpiady młodzieży. Rekordzistka Polski seniorek (67,11 m, 16 sierpnia 2016 roku w Rio de Janeiro) i juniorek (62,11 m, 1 sierpnia 2015 roku w Cetniewie). Córka Małgorzaty z d. Karłowicz, byłej kulomiotki. Pochodzi z małej miejscowości Kukle w powiecie sejneńskim. Treningi lekkoatletyczne rozpoczęła już w piątej klasie szkoły podstawowej.


Domowe Sanatorium - generalny importer i dystrybutor produktów marek: Kuvings, Blendtec, LotusGrill i Yunmai w Polsce. Dostarcza wysokiej jakości produkty do kuchni, jak wyciskarki, blendery i jogurtownice. Promuje innowacyjne i przydatne aplikacje, które sprawiają, że klienci żyją zdrowiej i lepiej. W latach 2015-2018 nagrodzony Laurem Konsumenta, a także Reddot Award 2017.

Nadesłał:

Naruszew

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl